Med 1. in 7. avgustom obeležujemo svetovni teden dojenja, katerega namen je usmeriti pozornost k omogočanju, ohranjanju in spodbujanju dojenja. Slogan letošnjega tedna, "Zmanjšajmo neenakosti – podprimo dojenje!", poudarja pomen podpore za vse matere, ki se odločijo za dojenje. V Sloveniji se trudimo za dobre prakse dojenja, varovanje pred promocijo mlečnih nadomestkov ter prehranjevanje otrok s sveže pripravljeno, lokalno pridelano hrano. Takšen pristop prinaša koristi za zdravje otrok, družin in celotnega planeta.
Izzivi in ovire pri dojenju
Dojenje pogosto velja za samoumevno žensko dejavnost, kar lahko povzroči pritisk na matere, da dojijo ne glede na okoliščine. Mnoge ženske se soočajo s številnimi ovirami, kot so pomanjkanje informacij, delovne in študijske obveznosti ter pomanjkanje podpore. Te ovire otežujejo ali celo preprečujejo dojenje, zato je ključnega pomena, da jih prepoznamo in naslovimo. Strokovna pomoč igra pomembno vlogo pri podpori doječih mater s svetovanjem in praktičnimi nasveti.
Prakse obporodne oskrbe in podpora v prvih dneh po porodu so bistvene za uspešno vzpostavitev dojenja. Pomembno je, da se obporodne prakse uskladijo s sodobnimi smernicami, ki podpirajo fiziološke procese poroda in poporodnega obdobja.To pomeni med drugim skrbno in premišljeno rabo sproženja in pospeševanja poroda z zdravili, zmanjševanje pretirane rabe prerezov presredka, omogočanje pokončnih položajev v prvi in drugi porodni dobi, pitje tekočin po želji porodnice, krepitev praks neposrednega dolgotrajnega kožnega stika med materjo in otrokom po porodu, kar omogoči dober začetek dojenja že v porodni sobi. Na poporodnih oddelkih je ključna individualizirana in sočutna podpora materam pri vzpostavljanju dojenja.
Za dolgoročni uspeh dojenja je pomembna podpora tudi po odhodu iz porodnišnice. Matere potrebujejo dostop do kakovostnih informacij in praktične pomoči, ki jim jo lahko nudijo zdravstveni strokovnjaki, kot so babice in medicinske sestre. Omogočanje dojenja in podpora doječim materam sta nalogi celotne družbe, ne le zdravstvenega sistema, kar prispeva k zmanjševanju neenakosti in boljšemu zdravju otrok in mater.
Kam po nasvet?
V Sloveniji imajo nosečnice oziroma pari v pričakovanju otroka možnost, da se z dojenjem, njegovim pomenom in pomembnejšimi vidiki vzpostavitve in ohranjanja dojenja seznanijo v programu Priprava na porod in starševstvo. Ta je na voljo v zdravstvenih domovih in je za udeležence brezplačen. Ne glede na njihovo predhodno znanje tak program zagotavlja dobre temelje za informirano odločitev glede dojenja. Veliko uporabnih informacij lahko doječa mama najde tudi v gradivu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) na spletni strabu www.zdaj.net. V sklopu gradiv je na voljo tudi vodnik Pričakujemo dojenčka, ki je na voljo na povezavi: https://zdaj.net/nosecnost/priprava-na-prihod-dojencka/pricakujemo-dojencka-3/.
Nacionalni odbor za spodbujanje dojenja pri Slovenski fundaciji za UNICEF prav tako objavlja kakovostne prispevke, povezane z dojenjem, ki so prosto dostopni na spletni strani https://dojenje.unicef.si.
Ob težavah pri dojenju, ki jih ni mogoče preprosto razrešiti in pri katerih ne zadostuje pomoč zdravstvenih strokovnjakov v porodnišnicah in patronažnih medicinskih sester, se lahko ženska ali svojci obrnejo po nasvete k svetovalkam in svetovalcem za dojenje.
- Mednarodno pooblaščeni svetovalci za laktacijo (IBCLC) Društvo svetovalcev za laktacijo in dojenje Slovenije www.dojenje.org
- Svetovalke za dojenje La Leche League Slovenija, društvo za podporo in pomoč doječim materam (LLL Slovenija) www.dojenje.net
O dojenju lahko poslušaš tudi v novi podcast epizodi NIJZ: