Svetovna zdravstvena organizacija je leta 1950 razglasila 7. april za svetovni dan zdravja z namenom ozaveščanja o pomenu zdravja po vsem svetu. Letos je dan posvečen zdravju mater in novorojenčkov ter začenja leto dni trajajočo kampanjo Zdravi začetki, svetla prihodnost.
Cilj kampanje je spodbuditi države k ukrepom za zmanjšanje preprečljivih smrti mater in novorojenčkov ter krepiti dolgoročno zdravje žensk. Zdravje mater in dojenčkov je ključen kazalnik zdravstvenega sistema in blaginje prebivalstva. Pomembno vlogo igrajo varna nosečnost, kakovostna porodniška oskrba in podpora duševnemu zdravju. Slovenija je na tem področju dosegla velik napredek – stopnja umrljivosti mater in dojenčkov je med najnižjimi v Evropi. V zadnjih petih letih smo imeli povprečno 9,7 maternalnih smrti na 100.000 živorojenih. Perinatalna umrljivost je bila 6,4 na tisoč rojstev, kar nas uvršča med najuspešnejše evropske države.
Zasluge gredo razvoju porodniške mreže, dostopnosti do zdravstvenih storitev, preventivnim programom in stalnemu strokovnemu izobraževanju. K napredku prispevajo tudi sistematični pristopi k zgodnjemu odkrivanju duševnih stisk v nosečnosti in po porodu, vključno z nacionalnim presejalnim programom ter obravnavo v patronažni službi. Vsako leto se v Sloveniji s hudimi duševnimi stiskami po porodu sooči med 1700 in 3400 žensk. Pravočasna pomoč preprečuje dolgoročne posledice za mater, otroka in družino.
Zdravje mater in novorojenčkov je temelj zdravih skupnosti – vlaganje v zdrave začetke pomeni vlaganje v prihodnost.
Vir: