Inštitut za nutricionistiko je razglasil najbolj inovativna živila leta 2021. Gre za živila, proizvedena v Sloveniji in uvedena na tržišče v zadnjem letu. Nagrade so prejeli Engrotuš v sodelovanju z Ano Roš in Pekarno Geršak za pirin kruh z drožmi, kmetija Kukenberger v sodelovanju s kmetijo Kastelic za ekološki jogurt domače jabolko, Ljubljanske mlekarne za sadni skutici Mu Muki borovnica in malina, Mercator IP za izdelke iz Linije Minute, pripravljene bulgurja, kamuta in črnega riža z zelenjavo, Žito za linijo brezglutenskih kruhov Be free in Malinca v sodelovanju z BeLife za brezalkoholno pijačo kombuča z okusom maline. Izobraževalni center Piramida Maribor pa je prejel posebno nagrado za inovativnost izdelkov iz študentskih programov za pirin polnozrnati kruh z manj soli. Posebnost letošnjega razpisa je bila, da so bili proizvajalci vnaprej povabljeni k razvoju polnozrnatih izdelkov. V tej skupini izdelkov je nagrado prejel Spar Slovenija za polnozrnati kruh. Inštitut za nutricionistiko nagrade za inovativnost podeljuje že sedmo leto. Osnovna cilja projekta sta ozaveščati potrošnike, da bi lažje prepoznali nova oz. izboljšana živila in spodbujati gospodarstvo pri razvoju živil, predvsem takšnih z ugodnejšo hranilno sestavo. Vsa podjetja na razpisu sodelujejo brez stroškov, prejeta nagrada pa jim omogoča možnost promocije izdelkov ob uporabi posebnega znaka. Projekt sofinancira Ministrstvo za zdravje RS v okviru nacionalnega programa o prehrani in telesni dejavnosti za zdravje - Dober tek Slovenija. Ker epidemiološka situacija ni omogočala izvedbe običajne razglasitve, so obrazložitve nagrad in video posnetki z odzivi nagrajencev objavljeni na spletni strani Inštituta za nutricionistiko.

Ključni cilj projekta je spodbujati proizvajalce živil, da bi potrošnikom ponudili kakovostna živila z ugodno hranilno sestavo, kar je hkrati tudi namen Ministrstva za zdravje, ki projekt financira. Dr. Katja Povhe Jemec, Ministrstvo za zdravje RS: »Ministrstvo si že vrsto let z izvajanjem nacionalnega programa »Dober tek Slovenija, Zdravo uživaj in več gibaj!« prizadeva ustvarjati pogoje, ki posamezniku olajšajo zdravo izbiro. Ozaveščenost in dobra dostopnost živil z ugodno prehransko sestavo z manj sladkorja, nasičenih maščob ali več prehranskih vlaknin pripomore k temu, da posameznik lažje izbere tovrstna živila in zaužije zdrav obrok. To prispeva k izboljšanju prehranskih navad in manjšim obolevanjem za boleznimi sodobnega časa, kot so debelost, sladkorna bolezen tipa 2, srčno-žilne bolezni, določene vrste raka in še bi lahko naštevali. Ker je ugodna prehranska sestava živila ključni pogoj za izbor inovativnih živil, ministrstvo že od samega začetka podpira prizadevanja Inštituta za nutricionistiko. Ta projekt poleg razvoja inovativnih živil sočasno tudi ozavešča tako proizvajalce kot potrošnike. Veseli nas dejstvo, da so letošnja nagrajena živila tista, ki jih vsakodnevno uživamo in kot taka z dobro prehransko sestavo pomembno vplivajo na naše zdravje.«

Pridelava in predelava živil v Sloveniji predstavljata pomembni gospodarski panogi, v ospredje pa prihajajo tudi želje potrošnika, da bi kupoval slovenska živila. Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dr. Jože Podgoršek ob razglasitvi letošnjih nagrajencev: »Razvoj inovativnih, zdravju koristnih živil je koristen za celotno agroživilsko verigo. Spodbuja tako pridelavo kot predelavo lokalne hrane, proizvajalcem omogoča trženje tovrstnih živil, potrošniku pa omogoča raznoliko ponudbo in izbiro. Vse to je koristno tako za razvoj podeželja, razvoj podjetij kot tudi za zdravje potrošnikov in naše okolje. Epidemiološka situacija nas je soočila z novimi izzivi in ponosen sem na celoten sektor pridelave in predelave hrane, saj potrošnikom ves čas zagotavljamo nemoteno oskrbo z živili. Veseli me tudi, da so v tem času potrošniki spoznali pomembnost lastne pridelave in predelave hrane. To se odraža v nakupnih navadah potrošnikov, poseganju po lokalni hrani, pa tudi po raznoliki in večji ponudbi lokalnih ponudnikov ter njihovih inovativnih prodajnih pristopih.«

 

 

Dodatne informacije in predstavitev najbolj inovativnih izdelkov 2020 najdete na:

Inštitut za nutricionistiko: Najbolj inovativna živila 2021