Raziskava izvedena na starejših v Švici je pokazala, da osebni zdravniki pogosto niso bili seznanjeni o pacientovem uživanju prehranskih dopolnil, kar bi potencialno lahko vplivalo na delovanje predpisanih zdravil.
Rezultati študije v Švici
Nova raziskava, objavljena v BMC Primary Care, poudarja morebitna tveganja interakcij zdravil in prehranskih dopolnil. Kar 60 % anketiranih zdravnikov bi svojemu pacientu svetovalo omejeno uživanje ali opustitev vsaj enega od prehranskih dopolnil, za katerega predhodno niso vedeli, da jih uživa.
V skupini, ki je zajemala starejše odrasle s polifarmacijo (stanje, ko bolnik zaradi bolezni hkrati jemlje štiri ali več zdravil, bodisi na recept ali brez recepta), jih je kar 70 % poročalo o jemanju vsaj enega prehranskega dopolnila, kot glavni razlog uživanja pa so navajali ohranjanje splošnega zdravja, sledili pa so mu zdravje mišic, sklepov in kosti. Najpogosteje uporabljena dopolnila so bili vitamini in minerali, zlasti vitamin D, magnezij in vitamin B12, ki jih v Švici krije obvezno zdravstveno zavarovanje, če jih predpiše zdravnik.
Skladno s predhodnimi študijami, so se preiskovanci soočali s pomanjkljivim znanjem o prehranskih dopolnilih, predvsem o njihovih tveganjih in koristih. Raziskava je razkrila neskladja med številom zdravil in prehranskih dopolnil, o katerih je poročal bolnik in njegov osebni zdravnik. Raziskovalci so zato poudarili, da je potrebna boljša komunikacija, tako s strani pacienta kot zdravnika, glede uživanja dodatnih prehranskih dopolnil ali zdravil, ki jih zdravnik ni predpisal. Poznavanje prehranskih dopolnil in zdravil, ki jih pacient jemlje brez recepta, je namreč nujna za določitev morebitnih tveganj ter interakcij, ki bi lahko vplivale na razvoj bolezni. Skladno s prejšnjimi študijami, je tudi ta pokazala, da pacienti niso bili naklonjeni opuščanju prehranskih dopolnil, predvidoma zaradi pozitivne konotacije, ki jo pripisujejo prehranskim dopolnilom in pomanjkanja znanja.
Uživanje prehranskih dopolnil v Evropi
Potrošniška raziskava iz leta 2022 je pokazala, da je devet od desetih Evropejcev vsaj enkrat v življenju uporabilo prehransko dopolnilo, pri čemer jih je 93 % to storilo v zadnjih 12 mesecih. 81 % vprašanih meni, da je zaupanja vredno priporočilo pomembno, vendar se le 40 % vprašanih o tem posvetovalo z zdravstvenim delavcem, medtem ko se je 67 % o možnih neželenih učinkih pozanimalo prek navodil in označb na prehranskem dopolnilu.
Zakaj je o uživanju prehranskega dopolnila pomembno obvestiti zdravnika
Nekatera prehranska dopolnila lahko povečajo ali zmanjšajo učinke predpisanih zdravil, kar lahko povzroči neželene učinke. Nekatera medsebojna delovanja/interakcije med zdravili in prehranskimi dopolnili so lahko resna in celo življenjsko ogrožajoča, zato je komunikacija z zdravnikom nujna, saj na podlagi teh informacij zdravnik predpiše ustrezno zdravilo in njegovo količino oz. svetuje opustitev dopolnila v kolikor presodi, da lahko ta povzroča zaplete pri bolezni.
Kdaj je uporaba prehranskih dopolnil smiselna?
Pomembno je omeniti, da so prehranska dopolnila pomembna za posameznike, pri katerih obstaja tveganje za prehransko pomanjkanje nekaterih hranil, vendar mora biti njihova uporaba prilagojena posamezniku in v spremstvu osebnega zdravnika, farmacevta ali drugega zdravstvenega delavca, da bi se izognili interakcijam in neželenim zapletom.
Viri:
- Lüthold, R.V., Rozsnyai, Z., Weir, K.R. et al. Exploring GP and patient attitudes towards the use and deprescribing of dietary supplements: a survey study in Switzerland. BMC Prim. Care 25, 359 (2024). https://doi.org/10.1186/s12875-024-02605-z
- Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (2019) Na voljo na povezavi: https://www.jazmp.si/2019/11/25/mednarodni-teden-ozavescanja-o-pomenu-porocanja-o-nezelenih-ucinkih-zdravil-medsafetyweek-letos-na-temo-porocanja-pri-bolnikih-ki-socasno-jemljejo-vec-zdravil/
- NutraIngredients (2024) GPs unaware of older patients' supplement use: Study (nutraingredients.com)
- IPSOS, Food Supplements Europe (2022) Consumer survey on food supplements in the EU. Na voljo na povezavi: https://foodsupplementseurope.org/wp-content/uploads/2022/07/FSE-Consumer_Survey-Ipsos-2022.pdf