Božično-novoletni prazniki so čas druženja in obložene mize. V slovenski kulturi imajo prazniki poseben pomen, pogosto pa jih spremljajo okusni obroki, ki pa so pogosto tudi energijsko bogati. Kljub temu lahko praznični čas preživimo v duhu zdravega življenjskega sloga – s poudarkom na zmernosti.
Nasveti za ohranjanje zmernosti
Praznična miza pogosto vključuje jedi, kot so pečenka, potica, sadni kruh, pražen krompir in druge bogate priloge. Te jedi vsebujejo večje količine maščob, sladkorja in soli, kar lahko ob prekomernem uživanju vodi v prebavne težave, slabše počutje in tudi višje telesne mase.
Da bi lažje ohranjali zmernost se lahko držimo naslednjih nasvetov:
- Na praznične zabave ne gremo lačni. Pred odhodom zaužijmo nekaj manjšega, npr. jogurt, sadje ali zelenjavno juho.
- Uporabljajmo manjše krožnike in si nalagajmo manjše porcije.
- Vključujmo več zelenjave. Zelenjava bo zmanjšala energijsko gostoto obroka, nas nasitila in prispevala k višjemu vnosu vlaknine, ki bo pozitivno vplivala na našo prebavo.
- Načrtujmo obroke. Razmislimo o razporeditvi obrokov, da se izognemo prenajedanju.
Za prehransko bolj ugodne praznike pa lahko poskrbimo tudi z ustrezno pripravo obrokov, kjer lahko na enostaven način zmanjšamo vsebnost maščobe in soli, ter povečamo hranilno gostoto obrokov.
- Pečenki in drugim mesnim kosom odstranimo vidno maščobo.
- Namesto ocvrtih jedi pripravimo jedi v pečici (npr. krompir).
- Pri uporabi moke posežemo po polnozrnati moki.
- Vključimo več zelenjavnih prilog.
- Za solate uporabljamo energijsko manj bogate prelive na osnovi kisa, namesto majoneznih prelivov.
Alkohol
Alkohol je pogosto del praznovanj, predvsem med prazniki. Kakršnokoli pitje alkohola negativno vpliva na zdravje, ob tem pa alkohol vsebuje tudi kar nekaj dodatnih kalorij ter povečuje apetit, kar lahko vpliva na precej višji energijski vnos. Alkohola torej čim manj, tem bolje. Najbolj zdrava odločitev pa je nič alkohola. V kolikor vseeno posežete po alkoholu se priporoča držanje mej manj tveganega pitja (na sliki)
Prazniki so čas druženja ne prenajedanja
Prazniki naj bodo priložnost za uživanje v tradicionalnih slovenskih jedeh, vendar v duhu zmernosti. Uravnotežena prehrana in omejevanje nezdravih razvad kot sta kajenje in alkohol ter redna telesna aktivnost nam bodo omogočili, da ohranimo dobro počutje tudi po praznikih. Hrana je pomemben del praznikov, vendar ni najpomembnejša. Poudarek dajmo druženju z najbližjimi, sproščenemu vzdušju in skupnim trenutkom. S tem bomo ohranili ravnovesje in naredili praznike resnično prijetne.
Viri:
- Prehranjevanje med prihajajočimi prazniki: https://nijz.si/zivljenjski-slog/prehrana/prehranjevanje-med-prihajajocimi-prazniki/