Prehrana z nizko vsebnostjo polnozrnatih žit je po raziskavi Global Burden of Disease iz leta 2017 drugi največji prehranski dejavnik tveganja za prezgodnjo smrt, kljub temu pa uživanje polnozrnatih živil po svetu še vedno ne dosega priporočil. Polnozrnata žita predstavljajo ključni del uravnotežene prehrane v vseh življenjskih obdobjih, raziskave pa kažejo, da uvajanje polnozrnatih živil v zgodnjih letih življenja pomaga oblikovati zdrave prehranske navade v odrasli dobi. Polnozrnata žita so tudi odlična trajnostna izbira – imajo nizek vpliv na okolje, so bogata s hranili, odporna na vremenske spremembe in jih prav tako lahko dolgo skladiščimo.
Na letošnji mednarodni dan polnozrnatih žit, 19. 11 se bo med 15:30 in 17:00 v Evropskem parlamentu zbrala skupina vodilnih strokovnjakov in predstavnikov Whole grain initiative (WGI), ki bodo razpravljali o ključni vlogi izobraževanja otrok in mladih o koristih uživanja polnozrnatih žit. Cilj je navdihniti mlade, da polnozrnate izdelke vključijo v svojo vsakodnevno prehrano.
Koristi polnozrnatih žit
Polnozrnata živila, kot so polnozrnat kruh, testenine in kaše, vsebujejo več prehranskih vlaknin, mineralov in vitaminov skupine B v primerjavi z belimi žitnimi izdelki. Višja vsebnost vlaknin pomaga uravnavati prebavo, podaljšuje občutek sitosti in prispeva k uravnavanju ravni holesterola in glukoze v krvi. Kljub številnim dokazanim zdravstvenim koristim pa raziskave kažejo, da veliko ljudi redko uživa polnozrnata živila. Zato je ključnega pomena ozaveščanje in spodbujanje zlasti mlajših generacij k boljši prehranski izbiri.
Kampanja "Switch to Whole Grains" kot orodje za spremembe
European Food Information Council (EUFIC) z iniciativo "Switch to Whole Grains" nagovarja evropske državljane, naj z večjim vključevanjem polnozrnatih žit v vsakodnevno prehrano izboljšajo svoje zdravje. Kampanja izpostavlja številne pozitivne učinke, kot so zmanjšanje tveganja za kronične bolezni, vključno s srčno-žilnimi boleznimi in sladkorno boleznijo tipa 2. Prek interaktivnih tedenskih izzivov, kvizov, okusnih receptov ter nasvetov in trikov lahko udeleženci odkrivajo nove možnosti za vključitev polnozrnatih žit in jih dolgoročno vključijo v svojo prehrano. Na družbenih omrežjih kampanja poteka pod ključnikom #SwitchToWholeGrains, kjer se udeleženci povezujejo, delijo svoje napredke in sodelujejo za možnost osvojitve nagrad.
Prepoznajte in izberite prava polnozrnata živila
Pri izbiri polnozrnatih izdelkov je ključno, da potrošniki pozorno preberejo označbe živil in se osredotočijo na vsebnost polnozrnatih sestavin, ne pa zgolj na videz izdelka. Prava polnozrnata živila prinašajo številne koristi, vendar le, če dejansko vsebujejo zadosten delež polnozrnatih sestavin.
Viri: