Letos obeležujemo 18. Svetovni dan spanja, ki ga na mednarodni ravni organizira Svetovna zveza za spanje (World Sleep Society-WSS). Ne glede na napredek človeštva ostaja spanje naša nenadomestljiva preživitvena rutina, ki pa ji zaradi sodobnega načina življenja ne posvečamo dovolj pozornosti, kar je tudi osrednja tema letošnjega svetovnega dneva spanja. Svetovni dan spanja 2025 obeležujemo 14. marca letos pod sloganom »Dajmo prednost zdravemu spanju«.
Spanje je steber človekovega zdravja
Ljudje približno tretjino svojega življenja prespimo. Spanje je poleg uravnotežene prehrane in telesne dejavnosti eden izmed ključnih gradnikov telesnega in duševnega zdravja. Dobro in kakovostno spanje je ključnega pomena za zagotavljanje kakovostnega življenja, saj prinaša številne koristi za naše zdravje.
Med drugim spanje vpliva na:
▪ našo odpornost in imunske odzive,
▪ krvni tlak kar posledično vpliva na srce in ožilje,
▪ okrepi vrsto možganskih funkcij (vključno s sposobnostjo za učenje, pomnjenje ter sprejemanje logičnih odločitev in dobrih izbir),
▪ telesno pripravljenost in energijsko bilanco,
▪ duševno zdravje in čustveno razpoloženje,
▪ presnovo telesa (uravnava količino inzulina in glukoze, tek in telesno težo, mikrobiom črevesja).
Slika 1: Priporočena dolžina spanja po starostnih skupinah (vir: NIJZ)
Dobro in kakovostno spanje
O kakovostnem spanju govorimo, kadar zvečer potrebujemo čim krajši čas, da zaspimo, se preko noči čim manjkrat prebujamo in so prebujanja kratka, zjutraj pa se zbudimo večinoma sveži in spočiti ter čez dan normalno opravljamo vsakodnevne dejavnosti. Dobro in kakovostno spanje je vir dobrega počutja, prav tako pa je pomembno pri varnosti pri delu in v prometu. Za urejeno spanje so poleg kakovosti spanja pomembni tudi zadostna dolžina spanja, primerna časovna umeščenost in reden urnik spanja.
Slika 2: 10 priporočil za zdravo spanje odraslih (vir: NIJZ)
Spanje in prehrana
Naša prehrana prav tako lahko vpliva na kakovost spanja. Za boljši spanec se je pred njim priporočljivo izogibati določeni hrani in nekaterim živilom:
- Izogibajte se pekoči, mastni ali sladki hrani, saj lahko ta negativno vpliva na vaš spanec. Morebiten obrok pred spanjem naj bo lahek.
- Izogibajte se kofeinu, saj je uživanje kofeina kasneje v dnevu znan motilec spanja, saj stimulira delovanje centralnega živčnega sistema in ima ob višjih odmerkih vpliv na zbranost in zmanjšano zaspanost. Za boljše spanje se kofeinu izogibajte vsaj šest ur pred spanjem. Kofein se nahaja v različnih živilih, kot so kava, zeleni, črni, rumeni in mate čaj, energijskih pijačah ter tudi v drugih živilih, kot sta na primer temna čokolada in sladoled.
- Izogibajte se pitju alkoholnih pijač. Alkohol med drugim škodljivo vpliva na možgane in živčni sistem, kar lahko povzroči moten potek spanja in posledično moteno dnevno budnost.
Viri in več informacij:
- NIJZ Publikacija: Dobro počutje, dobro spanje
- NIJZ Publikacija: Urejeno spanje krepi zdravje
- NIJZ: Spanje
- NIJZ: Svetovni dan spanja 2025: Dajmo prednost zdravemu spanju
- NIJZ: Urejeno spanje za vse
- NIJZ: Težave s spanjem-kdaj ukrepati?
- Svetovna zveza za spanje (World Sleep Society: World Sleep Day)
- ZDAJ: Spanje v različnih starostnih obdobjih otroka in v obdobju nosečnosti
- SOPA: Alkohol in spanje
- Svetovni dan spanja 2025: Dajmo prednost zdravemu spanju – Dober tek, Slovenija!